Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Na tej stronie zebraliśmy  zebraliśmy kilka rad, w jaki sposób postępować aby zminimalizować ryzyko wystąpienia objawów alergii na roztocza kurzu domowego w naszym domu.
PROFILAKTYKA W WALCE Z ROZTOCZEM KURZU DOMOWEGO

 

 

Idealnym siedliskiem i emitentem roztocza jest łóżko, w którym śpimy oraz pościel (ze względu na idealną wilgotność i temperaturę dla rozmnażania się tego pajęczaka dokuczliwego).

W pierwszej kolejności zatem, poniżej znajdziecie kilka porad, w jaki sposób zminimalizować ryzyka alergii oraz zminimalizować jej objawy, wywoływane przez alergeny roztocza kurzu domowego zasiedlającego nasze łóżka:

 

1 – PROFILAKTYKA - ŁÓŻKO ALERGIKA

 

 

 

 

·     Należy stosować specjalne anty-roztoczowe i/lub antybakteryjne pokrowce na materac, kołdrę i poduszki.

 

·     Pokrowce antyroztoczowe prać minimum co 3 miesiące i w wysokich temperaturach sięgających nawet 90 stopni C (o ile materiał na to pozwoli).

 

·     Prać inne elementy pościeli (kołdry, powłoczki, poduszki, kapy itp.), często w miarę możliwości, w możliwie wysokich temperaturach (w zależności od dopuszczalnych przez maksymalnych temperatur rekomendowanych przez producenta).

 

·     Odkurzać materace łóżek (po wcześniejszym zdjęciu pokrowców antyroztoczowych) lub przed ich pierwszym założeniem.

 

·     Starać się nie odkurzać w obecności alergików i atopików

 

·     Wszystkie inne elementy konstrukcji łóżka, regularnie czyścić, w ten sposób aby pozbyć się potencjalnych rezerwuarów kurzu domowego, który jest nośnikiem alergenów roztocza, wdychanym później przez domowników.

 

·      W miarę możliwości, wietrzyć pościel-względnie odwracać po nocy na drugą stronę, tak aby pozbyć się wilgoci.

 

·     Jeśli jest taka możliwość umieszczać poduszki, pluszaki w workach plastikowych i wkładać na noc do zamrażarki ( niskie temperatury zabiją roztocza).

 

·     Raczej nie używać pościeli wypełnionej naturalnym pierzem.

 

·     W przypadku łóżeczka dziecięcego nie dopuszczać aby znajdowały się w nim pluszowe zabawki – przytulanki.

 

·     Pokrowce antyroztoczowe i antybakteryjne prać w pralce automatycznej, zawsze z rozpiętym zamkiem błyskawicznym/rozdzielczym. 

 

·     Pokrowce antyroztoczowe należy prac w takich samych preparatach do prania, w jakich pierze się odzież wierzchnią alergików i atopików (bez enzymów, zmiękczaczy, wybielaczy chloru, substancji zapachowych itp).

 

 

2 – PROFILAKTYKA W POMIESZCZENIU GDZIE ŚPIMY – CAŁA SYPIALNIA

 

 

·       Należy unikać wszelkiego rodzaju dywanów, bieżników, wykładzin czy  chodników. Idealna jest podłoga drewniana, z linoleum czy też PCV.

 

·       W sypialni, nie powinny znajdować się szafy, w których przechowuje się odzież wierzchnią.

 

·       Należy unikać mebli, które wyściełano grubymi materiałami (tapicerowane) i perforowanych (zminimalizować powierzchnie w których może gromadzić się kurz domowy)

 

·       Wg badań nad roztoczami, cała populacja roztoczy nagromadzona w kurzu domowym, wymiera, gdy poddana jest temperaturze poniżej -8 stopni Celsjusza, przez co najmniej 9 godzin. Przedmioty, które gromadzą kurz, a z różnych powodów muszą być używane lub na co dzień lub znajdować się w sypialni, można na ten czas umieścić w zamrażarce.

 

·       Należy usunąć ozdoby typu zasłony, ciężkie kotary itp. i zastąpić je na przykład roletami wykonanymi z syntetycznych materiałów.

 

 

·       Raczej nie stosować nawilżaczy powietrza – a przynajmniej dbać aby wilgotność w pomieszczeniu, w którym śpimy, nie przekroczyła 50%.

 

 

3 – PROFILAKTYKA OGÓLNA W MIESZKANIU

 

 

·       Nie dopuszczać do zbyt dużej wilgotności, poprzez działania rutynowe:


Często wietrzyć pomieszczenia
- w kuchni stosować wyciągi nadmiaru pary
Nie suszyć prania w pomieszczeniach gdzie śpimy
- w łazience zamontować wentylator osuszający powietrze (np. po kąpieli)- po myciu podłogi (np. mopem, na mokro), wycierać ją do sucha-nie czekać aż odparuje

 

·       Unikać „ciężkich” materiałów w całym mieszkaniu/domu-rezygnacja z dywanów, wykładzin, chodniczków, zasłon, draperii, kotar itp.

 

·       Regularnie sprzątać podłogi, czyścić meble – w taki sposób aby nie dopuszczać do gromadzenia się kurzu domowego

 

·       Nie odkurzać bezpośrednio przed snem

 

·       Nie palić tytoniu, w pomieszczeniach, gdzie przebywają alergicy

 

·       Jak udowodniono, palenie tytoniu na balkonie czy na tarasie nie rozwiązuje kwestii substancji drażliwych w mieszkaniu alergików - szkodliwe substancje na ubraniach wierzchnich, przenoszone są ponowne do pomieszczeń.

 

·       Należy unikać takich form sprzątania, które sprzyjają unoszeniu się kurzu domowego w powietrzu (miotły, suche miotełki do kurzu itp.) - w takim przypadku, odchody roztocza, mieszają się z cząsteczkami pyłu domowego i wdychane, dostają się bezpośrednio do górnych dróg oddechowych alergika.

4 – ZWIERZĘTA DOMOWE W DOMU ALERGIKA

 

Głównym pożywieniem roztocza jest naskórek, złuszczonej warstwy naskórkowej, nie tylko ludzkiej ale także psa i kota. W związku z powyższym, bardzo niezalecane jest posiadanie psów i kotów w mieszkaniach, gdzie u domowników stwierdzono alergie na alergeny roztocza kurzu domowego. W przypadku gdy jest inaczej, kategorycznie zabrania się wpuszczaniu psów i kotów do pomieszczeń sypialnych.